تحقیق کنید صفحه 65 کار و فناوری نهم

امروز پنجشنبه 23 آذر 1396      صفحه اصلي | درباره ما | درخواست ثبت فیدخوان | گزارش تخلف مطلب | تبليغات | تماس با ما


karofanavari.cloob24.com     

تحقیق کنید صفحه 65 کار و فناوری نهم

0

تحقیق کنید صفحه 65 کار و فناوری نهم

سيستم مديريت هوشمند ساختمان (Building Management System) BMS

سيستم مديريت ساختمان و تکنولوژى خانه هوشمند امکانات متنوع و گسترده اى در اختيار مى گذارد که با کمک اين تکنولوژى تمامى وسايل و تجهيزات تأسيسات ساختمان، برحسب شرايط و خصوصيات محل و نياز استفاده کننده گان، توسط صفحه اى در تابلوی مرکزی نمايش داده می شوند و از همان جا قابل کنترل و مديريت هستند.

ويژگى منحصر به فرد اين تکنولوژى، ايجاد هماهنگى و يکپارچه سازى بين کليه سيستم هايى است که تاکنون به صورت منفرد استفاده می شده اند و علاوه بر ايجاد راحتى و امنيت بيشتر، مى توان به صرفه جويى در مصرف انرژى نيز اشاره کرد. وابسته کردن روشنايی محيط و سيستم گرمايشی و سرمايشی به حضور شخص و برنامه ريزی بهينه دمای اتاق ها در ساعات مختلف شبانه روز از مصاديق اين صرفه جويی در مصرف انرژی می باشند. برای اين منظور سيستم های مختلف در ساختمان به صورت هوشمند برنامه ريزی می شوند.

در مطالب زير به تشريح بعضی از اين سيستم ها می پردازيم.

سيستم روشنايی: اين قسمت وظيفه کنترل و نظارت بر روشنايی نقاط مختلف يک ساختمان را به عهده دارد. در ساختمان هوشمند منابع نور مانند چراغ سقفی، ديواری، چراغ های رنگی تزئينی، فلؤرسنت و لامپ های LED همگی به تفکيک يا گروهی قابل کنترل هستند.با اين روش می توان از وضعيت تک تک آنها اطلاع حاصل کرد. و آنها را روشن خاموش نمود خاموش کردن روشنايی فضاهای مشترک در يک آپارتمان (مانند راه پله ها، پيلوت و…) در صورت عدم وجود تردد يا کاهش روشنايی در زمان های غير ضروری، همچنين باز و بسته کردن پرده ها برای استفاده از نور طبيعی از عمده قابليت های اين قسمت می باشد. در اين شرايط ميزان روشنايی لامپ هايی که در مجاورت پنجره ها قرار می گيرند به صورت هوشمندانه با تشخيص نور بيرون تنظيم می شود.

سيستم ايمنی: اين سيستم وظيفه کنترل ايمنی يک ساختمان را به عهده دارد. در اين قسمت در شرايط بحرانی با فراهم ساختن امکان نظارت بر عوامل مخربی نظير نشت گاز، آتش سوزی، انتشار دود يا گازهای سمی سهم به سزايی در پيشگيری از وقوع خرابی يا بيشتر شدن آن و سلامتی افراد حاضر در ساختمان ايفا می کند همچنين اين سيستم هنگام وقوع زلزله بطور اتوماتيک جريان آب و برق و گاز را قطع می نمايد. و از بوجود آمدن خسارت های بعد از آن جلوگيری می نمايد.

 

سيستم امنيتی: اين سيستم با نگهداری ساختمان در برابر حوادثی مانند دزدی و… نقش مکمل سيستم ايمنی را بازی می کند. اين قسمت مديريت سيستم های دزدگير، کنترل و ضبط تصاوير با دوربين های مداربسته، حسگر اثر انگشت در ورودی درب ها را برعهده دارد. از مزيت های اصلی می توان دقت بالا، قابليت کنترل از راه دور، امکان بروی تلفن همراه، (SMS) ارسال پيام کوتاه را نام برد.

سيستم های گرمايشی سرمايشی و تهويه مطبوع: اين سيستم وظيفه کنترل و نظارت بر سيستم حرارتی  برودتی ساختمان يا تأسيسات ديگر را به عهده دارد. اين سيستم از يک طرف امکان کنترل دستگاه های گرما يا سرماساز را به عهده دارد و با نظارت بر واحدهای مصرف کننده (رادياتورهای شوفاژ، فن ها و…) متناسب با حضور يا عدم حضور افراد در يک اتاق بر کنترل دمای يک ساختمان، مصرف انرژی را کنترل می کند. همچنين با جلوگيری از تابش مستقيم نور آفتاب به داخل ساختمان در تابستان توسط کنترل اتوماتيک پرده و کرکره، سبب صرفه جويی در مصرف انرژی الکتريکی برای دستگاه های سرمايشی می شود.

سيستم آبياری خودکار: آبياری گل و گياه، تنظيم فواره و آبشارهای مصنوعی از طريق صفحه کنترل اين سيستم به سادگی قابل اجرا می باشند. همچنين می توان کنترل، آبياری گل و گياه در حياط و يا داخل منزل را به طور خودکار طبق برنامه از پيش تعيين شده عهده دار شد. برای مثال هر غروب در صورت پايين تر بودن رطوبت چمن سيستم آبياری به شکل خودکار به کار می افتد.

سيستم های ارتباطی (تلفن، پيام گير، تلفن مرکزی و اينترنت): پشتيبانی از چند خط تلفن، پيام گير، تلفن مرکزی و فاکس از ويژگی های خانه هوشمند می باشند. همچنين در محيط تحت پوشش می توان از تلفن تصويری استفاده کرد.


ارسال دیدگاه
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
تمام محتوای این سایت گردآوری شده سیستم فیدخوان سایت می باشد و هیچ مسئولیتی در قبال نوشته های آن متوجه سایت نمی باشد.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای گردآورنده آن محفوظ می باشد.