مطالب کمک آموزش جهت تدریس پودمان برق کار و فناوری نهم

امروز پنجشنبه 23 آذر 1396      صفحه اصلي | درباره ما | درخواست ثبت فیدخوان | گزارش تخلف مطلب | تبليغات | تماس با ما


karofanavari.cloob24.com     

مطالب کمک آموزش جهت تدریس پودمان برق کار و فناوری نهم

0

مطالب کمک آموزش جهت تدریس پودمان برق کار و فناوری نهم

انتقال انرژی الکتريکی

انرژی الکتريکی پس از توليد، توسط دکل ها و پايه های فلزی و سيم های هوايی از محل نيروگاه برق به سمت شهرها و روستاها انتقال داده می شود. مقدار ولتاژ خطوط انتقال برق در ايران ۲۳۰ و ۴۰۰ کيلو ولت است.

همان طور که گفته شد انرژی الکتريکی توليد شده در نيروگاه، توسط خطوط انتقال به مراکز مصرف می رسد. در محل ورودی مراکز مصرف، که بيشتر شهرها و روستاها و مناطق مسکونی هستند، ابتدا ولتاژ خيلی زياد انتقالی تا حدی ( ولتاژ ١٣٢ يا ٦٣ کيلو ولت) کاهش می يابد. با اين حال هنوز ولتاژ زياد است اين ولتاژ در مرحله ای ديگر به مقدار ۲۰ کيلو ولت کاهش يافته و پس از آن برای محله ها در مرحلهٔ آخر به ولتاژهای ۳۸۰ ولت سه فاز و ۲۲۰ ولت يک فاز قابل استفاده مصرف کننده ها تبديل و توزيع می شود.

در شبکهٔ برق ايران، معمولاً توزيع برق در محله ها و خيابان ها به صورت پنج سيمه و توسط تيرهای برق صورت می گيرد. در شکل زیر هر کدام از اين سيم ها نام گذاری شده اند.

برای مشترکانی مانند منازل مسکونی و واحدهای تجاری که مصرف کننده های تک فاز دارند، برق تک فاز نياز است و بايد کابلی دو سيمه دارای يک سيم فاز و يک سيم نول برای آنها اختصاص داده شود.

اما برای صنايع و کشاورزی که مصرف کننده های سه فاز مانند الکتروموتورهای سه فاز دارند برق سه فاز نياز است و بايد کابل ۴ سيمه اختصاص داده شود. اين کابل ۴ رشته ، دارای سه سيم فاز و يک سيم نول است.


ارسال دیدگاه
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
تمام محتوای این سایت گردآوری شده سیستم فیدخوان سایت می باشد و هیچ مسئولیتی در قبال نوشته های آن متوجه سایت نمی باشد.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای گردآورنده آن محفوظ می باشد.